MEĐUNARODNI DAN BIJELOG ŠTAPA

Svake godine isti problemi, ništa se ne rješava, žale se iz Udruge slijepih Bjelovar.

U povodu Međunarodnog dana bijelog štapa koji se obilježava 15. listopada, Bjelovarsko-bilogorska županija ugostila je predstavnike Udruge slijepih Bjelovar. Udruga je tom prilikom ukazala na probleme s kojima se susreće, ali i na prioritete koje žele ostvariti.

Predsjednik Udruge slijepih Bjelovar Dražen Kokotić ustvrdio je kako je žalosno što se svake godine ponavljaju isti problemi – inkluzivni dodatak i osobna asistencija.

– Što da vam kažem za inkluzivni dodatak, to traje više od 20 godina. Dobivamo obećanja svake godine, a onda se to opet prebaci na iduću godinu. Zakon o osobnoj asistenciji i inkluzivnom dodatku bi trebao biti izglasan trebao je biti izglasan s 1.1.2023. i nažalost to je opet prebačeno, inkluzivnog dodatka nema, rekao je Kokotić te dodao kako Upravni odbor hrvatskog saveza slijepih pokušava ubrzati navedeni zakon, no rezultata nema. Kada i ako taj zakon prođe, udruge će biti u dobrom položaju jer će dobiti osobnog asistenta za osobe s tjelesnim oštećenjem, videćeg pratitelja za slijepe i tumača znakova za gluhe i nagluhe osobe.

– Ako bi taj zakon prošao, nama bi videći pratitelj za slijepe i slabovidne osobe bio konstantno, ne bi ovisili ni o Ministarstvu rada i socijalne skrbi ni o nikome drugome. Udruga bi imala dva videća pratitelja i gotovo, ne bismo morali razmišljati o natječajima, pojašnjava Kokotić.

Videći pratitelji ogromna su pomoć slijepim i slabovidnim osobama jer im pomažu pri odlasku liječniku, obavljaju kupnju umjesto njih i slično.

– Mi kao Udruga slijepih pokrivamo veliko područje, Bjelovar, Garešnicu, Čazmu, dio Grubišnog Polja i sve pripadajuće općine. To naša dva videća pratitelja moraju odraditi, napominje Kokotić.

Strahuje da bi se moglo dogoditi da se odluči da više nema videćih pratitelja, zbog čega bi sve palo na Udrugu i posljedično na Centar za socijalnu skrb.
Osvrnuo se i na problem sukoba interesa.

– Događa se da europski projekti prođu, mi napišemo projekt i kao voditelja projekta stavimo mene kao predsjednika. Automatski dobijemo odgovor da je to sukob interesa jer sam ja predsjednik Udruge, a drugim udrugama njihov predsjednik može biti voditelj i tu nema sukoba interesa, to je samo kod nas, ogorčen je Kokotić.

Dopredsjednik Udruge slijepih Bjelovar Marijan Medica još se jednom dotaknuo zakona koji se tiče inkluzivnog dodatka.

– Imali smo sjednicu Upravnog odbora u utorak i između ostalog smo obaviješteni da je taj inkluzivni dodatak trebao krenuti s 1.1.2023., no sad bi trebao biti do kraja ožujka 2023., istaknuo je te dodao kako se tome nada, no teško je nakon toliko godina biti optimističan.

Optimistični nisu niti podaci o broju zaposlenih slijepih osoba u Hrvatskoj.

– Slijepih osoba u Hrvatskoj ima oko 5900, a od toga ih je oko pet posto zaposlenih, to je jako žalosno, naveo je. Trenutno u Bjelovaru nema niti jedne zaposlene slijepe osobe, a prije ih je bilo 15.

Iz Udruge su naveli kako najbolju suradnju imaju s Bjelovarsko-bilogorskom županijom i Centrom za socijalnu skrb, ali i sa Zavodom za zapošljavanje. Žao im je samo što se ponovno nije odazvao nitko iz Grada Bjelovara.

Župan Marko Marušić svim je slijepim i slabovidnim osobama čestitao Međunarodni dan bijelog štapa čija je ovogodišnja poruka “Ako ne vidimo, nismo nevidljivi”.

– Nama kao Županiji niste nevidljivi, čestitam vam na svim aktivnostima koje radite, znamo da ih je puno. Javili ste se i na natječaj koji je trenutno u završnoj fazi i uskoro možete očekivati rezultate da i mi pomognemo u onom dijelu što možemo, kazao je Marušić te dodao kako će se iduće godine natječaji raspisivati znatno ranije nego ove.

– Možete i dalje računati na dobru i kvalitetnu suradnju i ono što je u našoj mogućnosti, mi ćemo sve učiniti da vam pomognemo, naglasio je župan.
Za kraj je predsjednik Udruge Kokotić govorio o još jednom problemu, a to je onaj samaca koji su slijepi ili slabovidni, a trebali bi ići u dom za starije i nemoćne.

– Gospodin Mirko je sam, pokušavali smo mu riješiti dom, ali nažalost ne ide. Ako je u moći Centra za socijalnu skrb, ili u vašoj župane da nam pomognete i u tom dijelu da to izrealiziramo, zamolio je.

Ravnateljica Centra za socijalnu skrb Daniela Popović istaknula je da su im na raspolaganju te kako se uvijek nadaju da će što više projekata Udruge proći na europskim fondovima jer im ti projekti najviše pomažu.

Follow by Email
Facebook
WhatsApp
Skip to content