Prava i povlastice za slijepe osobe

PRAVO na pomagala.

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje donio je Pravilnik o ortopedskim pomagalima koji se primjenjuje od 1. veljače 2012. godine, temeljem kojeg slijepe osobe koje su osiguranici osnovnog i dopunskog zdravstvenog osiguranja, imaju pravo na sljedeća pomagala:

Tiflotehnička pomagala:

1. Dugi bijeli štap za slijepe osobe:

– pravo na pomagalo imaju sve osigurane slijepe osobe
– pomagalo propisuje izabrani liječnik opće/obiteljske medicine
– propisivanje pomagala od specijaliste oftalmologa nije potrebno
– odobrenje područne službe HZZO-a nije potrebno
– pomagalo nije potrebno vraćati u Zavod
– rok uporabe pomagala je 1 godina.

2. Ručni / džepni sat za slijepe osobe:

– pravo na pomagalo imaju sve osigurane slijepe osobe
– pomagalo propisuje izabrani liječnik opće/obiteljske medicine
– propisivanje pomagala od specijaliste oftalmologa nije potrebno
– odobrenje područne službe HZZO-a nije potrebno
– pomagalo nije potrebno vraćati u Zavod
– rok uporabe pomagala do 7 godine života je 5 godina, od 7-18 godine života je 4 godine, iznad 18 godina je 5 godina.

3. Brailleev pisaći uređaj:

– pravo na pomagalo imaju sve osigurane slijepe osobe
– pomagalo propisuje specijalist oftalmolog
– pomagalo odobrava ovlašteni doktor u područnoj službi HZZO-a
– dodatni uvjeti : – obavezno priložiti potvrdu o završenom školovanju iz Braillevog pisma, te preporuka temeljne udruge HSS -a da se osoba služi Braillevim pismom
– nakon prestanka potrebe i roka upotrebe pomagala obaveza je vraćanja pomagala
– rok uporabe pomagala je 15 godina.

4. Reproduktor i snimač zvučnih knjiga u Daisy formatu za slijepe osobe:

– pravo na pomagalo imaju sve osigurane slijepe osobe
– pomagalo propisuje specijalist oftalmolog
– pomagalo odobrava ovlašteni doktor u područnoj službi HZZO-a
– nakon prestanka potrebe i roka upotrebe pomagala obaveza je vraćanja pomagala
– rok uporabe pomagala je 5 godina.

Slijepa osoba koja nema dopunsko zdravstveno osiguranje prilikom nabavke pomagala mora uplatiti 20% od vrijednosti traženog pomagala.

Više informacija o pravima na ostala elektronična pomagala, koja slijepe osobe mogu ostvariti u iznimnim situacijama, potražite na stranicama Hrvatskog saveza slijepih.

OČNA POMAGALA.

– naočale (okviri za naočale, leće za naočale, teleskopske leće)
– kontaktne leće
– očne proteze (pune, ljuskaste, orbitalne, privremene prilagođavajuće).

Utvrđena pomagala propisuje osiguranoj osobi doktor oftalmologije.

PRAVO na oslobađanje od plaćanja dijela troškova zdravstvene zaštite.

Slijepim osobama zajamčeno je Zakonom o oslobađanju od plaćanja dijela troškova zdravstvene zaštite – u cijelosti plaćanje zdravstvene zaštite na teret sredstava Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

PRAVO na osposobljavanje i školovanje.

Temeljem Ustava RH svakoj osobi omogućeno je obrazovanje u skladu s njezinim sposobnostima. Slijepe osobe mogu se obrazovati u integriranom školstvu i specijalnim školama za slijepe. Specijalne škole za slijepe su Osnovna i Srednja škola “Vinko Bek” u Zagrebu i Srednja škola “Vinko Bek” u Osijeku.

Slijepa djeca i mladež u integriranom školovanju imaju pravo na stručnu pomoć tiflopedagoga i udžbenike na Brailleovom pismu.

PRAVO na profesionalno osposobljavanje i rehabilitaciju.

Slijepe osobe zapošljavaju se i rade na tržištu rada pod općim ili posebnim uvjetima, odnosno mogu raditi i na otvorenom tržištu rada ili u ustanovama i trgovačkim društvima osnovanim radi zapošljavanja osoba s invaliditetom. Pod zapošljavanjem u posebnim uvjetima smatra se također samozapošljavanje otvaranjem vlastitog obrta ili trgovačkog društva, te zapošljavanje u obiteljskom gospodarstvu.

Kako bi se slijepa osoba osposobila za samostalan život i rad omogućeno joj je učenje vještina za uspješno savladavanje svakodnevnih životnih zadaća, učenje Brailleovog pisma, samostalno kretanje.

Zahtjev za utvrđivanje invaliditeta i smanjene radne sposobnosti podnosi se nadležnom centru za socijalnu skrb. Ukoliko je zahtjev osnovan slijepa osoba ima pravo na profesionalno osposobljavanje i rehabilitaciju u posebnim školama i ustanovama za profesionalnu rehabilitaciju po prilagođenim ili posebnim programima, a o čemu odlučuje u prvom stupnju područna služba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje nadležna prema prebivalištu osobe s invaliditetom.

Za osobe oštećena vida rehabilitacija se provodi u Centru za odgoj i obrazovanje Vinko Bek, Zagreb.

PRAVO na mirovinski staž sa povećanim trajanjem.

Slijepe osobe imaju pravo na beneficirani radni staž.

PRAVO na dopust ili skraćeno radno vrijeme.

Pravilnikom o stjecanju prava na dopust do sedme godine djetetova života utvrđeno je da jedan od roditelja djeteta s težim oštećenjima zbog kojih ono ovisi o pomoći i njezi druge osobe, ima pravo na dopust ili na rad s polovicom punog radnog vremena do sedme godine života djeteta. To pravo se ostvaruje pod uvjetom da su oba roditelja zaposlena s punim radnim vremenom te da roditelj sam brine i njeguje dijete s težim smetnjama u razvoju.

Zahtjev za priznavanje tog prava podnosi se nadležnom centru za socijalnu skrb prema mjestu prebivališta.

PRAVO na dječji doplatak.

Zakon o doplatku za djecu utvrdio je neke pogodnosti za invalidnu djecu. Za dijete s težim oštećenjem zdravlja prema propisima socijalne skrbi određuje se doplatak u svoti od 25% proračunske osnovice neovisno o visini ukupnog mjesečnog dohotka po članu kućanstva.

Pravo na najmanje 30 radnih dana godišnjeg odmora.

Za slijepe osobe to pravo je utvrđeno temeljem kolektivnih ugovora za službenike i namještenike.

PRAVO na oslobađanje od boravišne pristojbe.

Ostvaruje se na temelju Zakona o boravišnoj pristojbi, prilikom prijave boravka u mjestu odmora i uz predočenje rješenja o invalidnosti i članske iskaznice Hrvatskog saveza slijepih. Kako hotelijeri i privatni poduzetnici ponekad nisu upoznati s ovim pravom slijepih osoba dobro je ukazati na Zakon o boravišnoj pristojbi NN 35/95.
Prilikom registracije vozila može se ostvariti i 10-20% popusta na osiguranje vozila a što zavisi od osiguravajuće kuće.

POVLASTICE u unutarnjem putničkom prometu.

Prema Zakonu o povlasticama u unutarnjem putničkom prometu slijepe osobe imaju pravo na povlasticu 75% od redovne cijene vozne karte za 4 putovanja godišnje željeznicom ili brodom i pravo na besplatnu vožnju za pratitelja. Povlastica vrijedi za prijevoz u prvom i drugom razredu putničkog ili brzog vlaka. Korisnik povlastice ne može biti pratitelj druge slijepe osobe.

Povlastica se koristi na temelju objave koju izdaje nadležno tijelo uprave za Grad Bjelovar odnosno nadležni županijski ured prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva.

Zahtjevu se prilaže original ili fotokopija rješenja o doplatku za tuđu pomoć i njegu odnosno neko rješenje iz kojeg se vidi postojanje invalidnosti, preslika osobne iskaznice osoba koje će putovati, a za pratitelja potvrdu da nije invalidna osoba.

POVLASTICE pri putovanju u inozemstvo.

Slijepe osobe ostvaruju međunarodne prijevozne isprave za sebe i pratitelja ukoliko imaju nacionalnu iskaznicu za slijepe (članska iskaznica Hrvatskog saveza slijepih). Slijepo dijete do četvrte godine ne može ostvariti besplatno putovanje za osobu koja ga prati.

Međunarodna prijevozna karta ispostavlja se isključivo na putničkoj blagajni u zemlji ispostavljanja nacionalne iskaznice za slijepe.

Slijepa osoba i njezin pratitelj, odnosno pas vodič slijepe osobe ako je njegov prijevoz u dotičnom prometu dopušten, moraju putovati zajedno u istom vagonskom razredu. Slijepa osoba mora imati iskaznicu za slijepe čiji broj je upisan na prijevoznu ispravu pratitelja i mora biti u stanju dokazati svoj identitet.

POVLASTICE vezane za putovanja zrakoplovom.

U unutarnjem putničkom prometu Croatia Airlines omogućava slijepoj osobi i pratitelju povlasticu u avionskom prijevozu tako da se avionska karta naplaćuje u iznosu od 50% vrijednosti karte. Povlastica se ostvaruje na prodajnom mjestu avionskih karata Croatia Airlinesa uz predočenje osobne iskaznice i članske iskaznice Hrvatskog saveza slijepih, te predaju njihovih fotokopija uz zahtjev.

OBILJEŽAVANJE vozila posebnim znakom.

Ovo pravo utvrđeno je Zakonom o sigurnosti prometa na cestama. ZNAK PRISTUPAČNOSTI na znak kojim se označava vozilo invalida parkirano na parkirnom mjestu određenom za vozila invalida i ostvaruje se podnošenjem zahtjeva županijskom Uredu za graditeljstvo, stambene i komunalne poslove, promet i veze.

Zahtjevu se prilaže rješenje o invalidnosti i fotokopija prometne dozvole.

OSLOBOĐENJE od plaćanja RTV pristojbe.

Ostvaruju ga slijepe osobe – članovi Hrvatskog saveza slijepih na kojoj je prijavljen radio i TV-prijemnik.

Zahtjev se podnosi preko matične udruge slijepih i u prilogu mora sadržavati liječničku svjedodžbu o invaliditetu.

DJELOMIČNO oslobođenje od T-COM pretplate.

Odobrava Hrvatski Telekom dd za telefonski priključak koji je prijavila slijepa osoba tako da ista plaća 50% telefonske pretplate.

Popust se ostvaruje predočenjem osobne iskaznice, te potvrde ovjerene od strane matične udruge. Za ostvarenje popusta potrebnoj je doći u T-Com centar. Sve dodatne informacije možete dobiti pozivom Službe za korisnike na broj 0800 9000.

Follow by Email
Facebook
WhatsApp
Skip to content