Predstavljena PRVA taktilna slikovnica o Bjelovaru: “Gledam, slušam i osjećam Bjelovar”

Povodom obilježavanja Dana grada Bjelovara i Dana bjelovarskih branitelja, u petak 24. rujna 2021. u Gradskom muzeju Bjelovar održano je predstavljanje taktilne slikovnice pod nazivom “Gledam, slušam i osjećam Bjelovar”. Autorice slikovnice su naše Bjelovarčanke, knjižničarke Ivana Blažeković i Branka Mikačević iz Dječje knjižnice Petar Preradović. 

Taktilna metoda učenja smatra se jednom od najboljih, no nažalost taktilne slikovnice na tržištu su prilično rijetke. Taj problem nije prisutan samo u Hrvatskoj, već i na globalnoj razini. Glavni razlog je složenost postupka izrade slikovnice koja ne dozvoljava serijsku i strojnu proizvodnju. 

Slikovnica “Gledam, slušam i osjećam Bjelovar” namijenjena je širem krugu korisnika, starijeg školskog uzrasta, djeci s poteškoćama u razvoju te slijepoj i slabovidnoj djeci. 

– Osim što je taktilna slikovnica prilagođena tekstom, prilagođena je i slikom. Ilustracije u takvoj slikovnici moraju biti vrlo jednostavne, kako bi se lijepo osjetile opipom i dodirom. Ista stvar je i sa tekstom. Nažalost, naša slikovnica izrađena je samo u jednom primjerku jer ju nije jednostavno  i lako napraviti. Pri samoj izradi, na umu treba imati puno elementara. U našoj knjižnici imamo svega nekoliko taktilnih slikovnica i one se mogu posuditi. S obzirom da nam se bliži Dan grada Bjelovara, željele smo napraviti nešto prigodno i tako smo došle na ideju izrade prigodne taktilne slikovnice, poručila je Branka Mikačević, voditeljica Dječjeg odjela Narodne knjižnice Petar Preradović.

O Nacionalnom preventivnom programu ranog otkrivanja slabovidnosti kod djece te zašto je ono bitno, govorila je specijalistica oftalmologije iz Opće bolnice Bjelovar. 

– Program se u Hrvatskoj provodi posljednjih šest godina, dok 12. rujna obilježavamo i Dan slabovidnosti kod djece. Odjel oftalmologije pri Općoj bolnici Bjelovar potrebe preventivnih pregleda kod djece prepoznao je i puno prije, tako da su se i prije 2016. godine pregledi obavljali u naša dva bjelovarska vrtića. Ciljana dobna skupina je bila između treće i četvrte godine. Poziv na pregled u sklopu preventivnog programa roditelji dobivaju poštom, s već zakazanim terminom u bjelovarskoj bolnici. Pregled je potpuno bezbolan, ne traje dugo i cijeli pregled se odvija kroz igru i “čitanje” prigodnih sličica. Statistika govori da svako peto dijete zahtijeva daljnju oftalmološku obradu. Djeca se u pravilu uopće ne žale na smetnje vida, jer obično jedno oko bude  dobrog vida, a drugo slabovidno. Ukoliko se na vrijeme otkrije, mogućnost izlječenja je velika, do 90 posto i može doći do poboljšanja vidne funkcije djeteta. U sklopu Nacionalnog preventivnog programa otkrivanja slabovidnosti kod djece, u periodu prije korone imali smo više od tisuću pregleda djece, što je jako dobra brojka. Do rujna ove godine pregledali smo 500-tinjak mališana. Kroz naš rad doprinosimo razvoju zdravijeg društva, rekla je doktorica Kristina Košćak–Čale.

Udruga slijepih Bjelovar djeluje na području Bjelovara, Garešnice i Čazme te svih općina u Bjelovarsko–bilogorskoj županiji i trenutno broji 151 član, od čega osmero djece.

– Nažalost, s nekom djecom dosta teško stupamo u kontakt, a najveći problem su njihovi roditelji te školovanje slijepe i slabovidne djece. Brailleovo pismo koristi svega deset članova naše udruge. Nažalost jedan takav školski udžbenik zna koštati i po deset tisuća kuna, dok komplet knjiga za sedmi, osmi razred stoji oko 50 tisuća kuna. Kada dijete s poteškoćama vida pohađa školu s videćom djecom, to je ogroman problem, kako za njega, tako i za učitelje, ravnatelje, ostale učenike. Ministarstvo odgoja i obrazovanja RH nažalost diže ruke od ovih segmenata, a mi se kao udruga borimo svim snagama da nešto promijenimo. Jedina škola za slijepe i slabovidne je Centar za odgoj i obrazovanje Vinko Bek u Zagrebu gdje djeca imaju smještaj, prehranu, školske udžbenike i sve ostalo. Dakle, mogućnost postoji, no roditelji i dalje odbijaju mogućnost djetetovog školovanja u Zagrebu. Najveći problemi slijepih i slabovidnih osoba su kretanje po gradu, školovanje djece, školski udžbenici i to što roditelji djecu ne žele učlaniti u našu udrugu. Imamo roditelje koji čak ne žele priznati da mu dijete ima problema s vidom, kaže Dražen Kokotić, predsjednik Udruge slijepih Bjelovar.

Follow by Email
Facebook
WhatsApp
Skip to content