Međunarodni dan bijelog štapa

Župan Marušić s Udrugom slijepih Bjelovar o problemima s kojima se susreću slijepe osobe.

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, u ponedjeljak 18. listopada održana je konferencija za medije povodom obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa koji se obilježava 15. listopada. Na konferenciji su vodstvo i članovi Udruge slijepih Bjelovar ukazali na najvažnije probleme s kojima se slijepe i slabovidne osobe susreću u svakodnevnom životu.

Podsjetimo, Udruga slijepih Bjelovar postoji i aktivno djeluje duže od 60 godina, aktivno sudjeluje u društvenim i sportskim priredbama, ali i u pisanju i provedbi projekata. Sve aktivnosti usmjerene su prema poboljšanju kvalitete života slijepih osoba.

– Ako ne vidimo, nismo nevidljivi, poruka je kojom ove godine obilježavamo Međunarodni dan bijelog štapa, a fokus je stavljen na lakše kretanje urbanim sredinama kroz veći broj i bolju prohodnost taktilnih staza vodilja. Jedan od dodatnih problema s kojim se susrećemo je zapošljavanje slijepih i slabovidnih osoba. Taj segment je na području naše županije ravan nuli i zasada kod nas rade samo dvije slijepe osobe i to u Grubišnom Polju. Po tom pitanju se borimo iz godine u godinu, no pomaka nažalost nema. Redovito se raznim ustanovama javljamo sa raznim zamolbama, ali pozitivnih pomaka nema. Također, predsjednik Vlade RH dao je obećanje da će Zakon o inkluzivnom dodatku biti donijet u 2020. godini i da će se nadležne institucije posvetiti pitanju rješavanja inkluzivnog dodatka. Radna skupina je tijekom ove godine intenzivnije radila na izradi nacrta Zakona o inkluzivnom dodatku te je ministar Aladrović na sjednici Nacionalnog vijeća za razvoj socijalnih politika obećao kako će nacrt predmetnog Zakona, usporedno s nacrtom Zakona o osobnoj asistenciji, biti izrađen do kraja tekuće godine, poručio je Dražen Kokotić, predsjednik Udruge slijepih osoba Bjelovar.

Nužna je izrada kvalitetnog zakona o inkluzivnom dodatku.

Naime, predmetni su zakoni uvršteni u Prijedlog Plana zakonodavnih aktivnosti za 2022. godinu Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te je planirano njihovo donošenje tijekom sljedeće godine. Zbog velikog značaja ovih zakona za slijepe osobe, članovi udruge ističu veliku zabrinutost uslijed višegodišnjeg rada na njihovim prijedlozima, kao i više puta ponavljanih obećanja predstavnika tadašnjeg ministarstva o upućivanju konačnih prijedloga u proceduru donošenja.
 
S obzirom da je donošenje tih zakona ključno za izjednačavanje mogućnosti, socijalno uključivanje i dostojanstven život osoba s invaliditetom, nužna je izrada kvalitetnog Zakona o inkluzivnom dodatku. Takav bi zakon regulirao prava svih osoba s invaliditetom na naknadu koja kompenzira povećane troškove života uzrokovane invaliditetom i koja bi omogućila njihovo ravnopravno uključivanje u život zajednice.

Iako su kroz rad radnih skupina učinjeni određeni pomaci, mnogi važni dionici još nisu dovoljno osviješteni o svrsi ove naknade za koju nikako ne smije postojati cenzus jer time ona gubi svoj smisao izjednačavanja mogućnosti. Naknadu dakle treba gledati isključivo kao kompenzacijski dodatak zbog postojećeg invaliditeta.

Većina ustanova u županiji nema taktilne staze za slijepe.

Dopredsjednik Udruge slijepih Bjelovar govorio je o taktilnim stazama za slijepe osobe te istaknuo kako ih većina ustanova u gradu i širom županije nema. Dobar primjer staza vodilja za slijepe nalazi se u Općoj bolnici Bjelovar te Bjelovarsko – bilogorskoj županiji.

– Mi čak ispred svojih udruga nemamo postavljene taktilne staze i to bi se pod hitno mora promijeniti, jer se ne radi o nikakvoj velikoj investiciji. U unutrašnjem dijelu Županije staze postoje, ali ih nema ispred nje. Od velike je važnosti taj dio priče odraditi od početka do kraja. Slijepe osobe se nađu u situacijama da idu u trgovački centar, kreću se taktilnom stazom te umjesto da uđu u trgovinu, praktički završe pred zidom ili udare u njega, pojašnjava. Kao što je već gospodin Kokotić spomenuo, nužna je izrada zakona o inkluzivnom dodatku jer bi se time regulirala prava svih osoba s invaliditetom na naknadu koja kompenzira povećane troškove života uzrokovane invaliditetom. Dakle, omogućilo bi se ravnopravno uključivanje slijepih i slabovidnih osoba u život zajednice, smatra Marijan Medica i dodaje kako je upitna daljnja provedba projekata putem kojih se osigurava usluga videćeg pratitelja.

Podrška Udruzi slijepih Bjelovar.

Nakon osvrta predsjednika i dopredsjednika Udruge slijepih Bjelovar pročitana je promemorija Hrvatskog saveza slijepih u kojoj su detaljno navedeni i opisani gorući problemi, a to su inkluzivni dodatak, socijalna usluga videćeg pratitelja te senzibilizacija i osvješćivanje javnosti o problemima i potrebama slijepih u svakodnevnom životu.

Obilježavanju Međunarodnog dana bijelog štapa pridružili su se i predstavnici Odjela oftalmologije Opće bolnice Bjelovar, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Bjelovar i Centra za socijalnu skrb Bjelovar koji su uz čestitke povodom obilježavanja Dana bijelog štapa istaknuli i jako dobru suradnju s Udrugom slijepih Bjelovar.

Podršku u daljnjem radu, ali i što skorijem rješavanju najvećih problema i prepreka slijepih i slabovidnih, pružio je i bjelovarsko-bilogorski župan.

– Županija itekako razumije vaše probleme i potrebe. Ne želimo da se naša pažnja na vaš rad usmjerava samo tijekom obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa, već iz dana u dan. Svakako ćemo detaljnije raditi na poboljšanju rješavanja vaših problema, zapošljavanja slijepih osoba i mislim da nam to svima nama, predstavnicima državne i lokalne vlasti te ustanova, treba biti prioritet, istaknuo je župan Marko Marušić.

Follow by Email
Facebook
WhatsApp
Skip to content